kostik

SODYUM HİDROKSİT

Pozitif Kimya San Tic Ltd şti. NaOH formülü ile kimyada gösterilen sanayinin vazgeçilmez kimyasal ürünlerinden biri de sodyum hidroksitdir. Kullanım alanı çok yaygın olan sodyum hidroksit değişik formları mevcut olup ,en yaygın olarak sıvı ve katı halde bulunur. Renksiz şeffaf forma sahip olan sıvı sodyum hidroksit, katı halde ise tuz renginde yaklaşık olarak beyaz renkte bir maddedir. Katı formuda kendi içinde değişik fiziksel ve kimyasal farklılıklar ihtiva etmektedir. Genellikle boncuk ve payet olarak katı haldeki sodyum hidroksit adlandırılır. Sodyum hidrpoksitin içeriğinde sodyum, hidrojen ve oksijen atomları vardır. Kimyasal ifadesi NaOH tır. Potasyum hidroksit ile karıştırmamak gerekir sodyum hidroksit ile potasyum hidroksit farklı malzemelerdir. Potas kostik diye bilinen kostiğin formülü KOH tur. Oldukça geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Arıtma tesislerinde sodyum hipoklorit, hidroklorik asit, demir 3 klorür, sülfürik asit ile birlikte sodyum hidroksitde kullanılmaktadır. Ayrıca petrol rafinelerinde, sabun sanayinde, bir çok üretim tesislerinde kağıt ve boya üretim tesislerine kadar bir çok alanda kullanımı mevcuttur. Kostik; payet kostik, potas kostik, boncuk kostik, sud kostik, sıvı kostik, sodyum hidroksit gibi değişik isimlerle de görmek mümkündür.

Sodyum Hidroksit Ambalaj

payet kostik nedir
Sodyum hidroksit ambalajları malzemenin fiziksel formuna göre değişiklik arzeder. Katı haldeki sodyum hidroksit boncuk kostik (micro pearls) ve payet kostik (flake) genellikle 25 kg lık torbalarda ambalajlanırlar. Sıvı haldeki sodyum hidroksit (sud kostik) ise plastik bidonlarda (25 kg, 45 kg) veya IBC tanklarda (1500 kg) ambalajlanırlar.


Sodyum Hidroksit Kullanım Alanları

Arıtma sektörü, kağıt sanayii , boya sanayii,metal sektörü, sabun yapımı ve deterjan sektörü, patlayıcı maddeler sanayii, gıda vb.
Arıtma: Kötü kokuyu giderme, Su Giderlerinin Temizlenmesi (kanalizasyon)boruları temizlemede, pH dengelemede
Kâğıt Hamuru Sektöründe: Yapıştırıcı malzeme olarak, ısıl işlemlerle yapılan matbaa baskılarında, gazete kağıdında kostik kullanılır.
Kimyasal Madde ımalatında: Sodyum Aluminat, Silikat, PoliKarbonat, Sodyum Siyanür, Titan Oksit, Zeolit vb.
Tekstil: En son üründe artiklari uzaklaştırmada, beyazlatmada
Temizlik Sektöründe (Deterjan ve Sabun): Sıvı sabun, Sabun,Deterjan, Fırın ve Boru Temizleyici , yağ sökücü madde yapımında kostik kullanılır. ılaç Sektöründe: aspirin ve antiseptik imalatında Gıda Sektöründe: Yemeklik yağı arıtmada, zeytinin karartılması işleminde içecek ve Süt Sektöründe: Yağ temizlemede, su arıtmada, ekipman temizlemede, yağ sökücü vb.

Sık Sorulan Sorular:

                                 

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul