kostik

Kostik Kullanım Alanları

kostik kullanim

Kostiğin Kullanıldığı Yerler:

En kuvvetli baz olan kostiğin kullanım alanı çok geniştir. Kostik kullanan sektörlerden bazıları şunlardır ;
Tekstil endüstrisinde kostik kullanılır.
Sabun ve temizlik malzemeleri imalatında kullanımı vardır. Özellikle sıvı ve katı sabun yapımında.
Petrol rafinelerinde kostik kullanılır.
Yapay ipek yapımında kostik kullanılır.
Kağıt hamuru ve kağıt üretiminde kostik kullanılır.
PH yükseltilmesi gereken yerlerde kostik kullanılır.
• Arıtmalarda asidik ortamın nötralizasyonunda ve çöktürme amaçlı kostik kullanılır.
Boya kimyasalları sektöründe kostik kullanılır.
Zeytinin işlemesinde kostik kullanılır.
Saf su üretiminde (ıyon Değiştirici Reçinelerin Rejenerasyonunda) ve su arıtma da kostik kullanılır.
Patlayıcı maddelerin üretiminde kostik kullanılır.
Tarımsal kimyasaalların üretilmesinde kostik kullanılır.
ilaç endüstrisinde kostik kullanılır.

Günümüzde kullandığımız bir çok günlük ürünün üretiminde kostik (sodyum hidroksit) kullanılır. Mesela kağıt, alüminyum, temizlik ürünleri, ticari drenaj ve fırın temizleyicileri, sabun ve deterjanlar..

Temizlik ve Dezenfektan Ürünlerinde Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

kostik kullanım alanları

Sodyum hidroksit, evlerde ve ticari uygulamalarda kullanılan sabun ve çeşitli deterjanları üretmek için kullanılır. Klor ağartıcı, klorin ve sodyum hidroksidin birleştirilmesiyle üretilir. Sodyum hidroksit içeren drenaj temizleyicileri, borularda biriken yağ ve organik kirleri çözerek boruları ve giderleri açar. Lavabo, kanalizasyon ve arıtmalarda; boruları temizlemek, kötü kokuyu arındırmak ve asit kontrolü için kullanılmaktadır. Kostik asit bazlı bir malzemedir ve çok iyi bir dezenfektandır aynı zamanda. Su ile birleştiğinde ısı açığa çıkar ve yakıcıdır. Cilde, göze ve solunum yollarına ciddi zararlar verebilen kostik kullanırken mutlaka gözlük ve eldiven takılmalı, kokusu asla içe çekilmemelidir. Deterjan sektöründe; sodyum hipo klorür, sabun, fırın ve boru temizleyici madde yapımında kullanılır.

ilaç ve Tıpta Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

sodyum hidroksit nerede kullanilir

Kostik (sodyum hidroksit), çeşitli ilaç ve farmasötik ürünlerin üretilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Bunlar genellikle aspirin gibi yaygın ağrı kesiciler, kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olan antikoagülanlar, kolesterol düşürücü ilaçlar vb..

Enerjide Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

Kostik (sodyum hidroksit) enerji sektöründe yakıt hücresi üretiminde kullanılır. Yakıt hücreleri pil gibi temiz ve etkili çalışır. Yakıt hücreleri; ulaşım , materyal ambalajlama, sabit- taşınabilir - acil yedek güç uygulamaları gibi bir çok uygulama için enerji üretir. Sodyum hidroksitten üretilen ekspozi reçineleri rüzgar türbünlerinde kullanılır.

Su Arıtımında Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

sodyum hidroksit kullanim alanlari

Özel ve kamuya ait su arıtma tesislerinde, su asitliğini kontrol etmek ve ağır metallerin sudan uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için kostik(sodyum hidroksit) kullanır. Kostik (sodyum hidroksit) ayrıca bir su dezenfektanı olan sodyum hipokloriti üretmek için de kullanılır.

Gıda Üretiminde Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

kostik nerelerde kullanilir

Sodyum hidroksit, zeytin gibi gıdaların kürlenmesi veya kahverengi Bavyera tarzı çubuk krekerlere çıtırlık vermeye yardımcı olma gibi bazı gıda işleme uygulamalarında kullanılır. Sodyum hidroksit, domates, patates ve diğer meyveler ve sebzelerden konserve yaparken kabuklarını soymak için kullanılır. Ayrıca bakteri ve küf oluşumunu engellemeye yardımcı olan gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Zeytinin işlenmesinde zeytini yumuşatmak ve karartmak için, çikolata ve kakao işlemede, karamel ve meşrubat üretiminde ve dondurmaya kıvam verme işlemlerinde kullanılır. Ayrıca içecek ve süt sektöründe; yağ temizleme, su artma ve ekipman temizleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ahşap ve Kağıt Ürünleri Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

sodyum hidroksit nerelerde kullanilir

Pek çok kağıt yapım işleminde, ahşap, sodyum sülfür ve sodyum hidroksit içeren bir çözelti ile işlenir. Bu, istenmeyen materyalin çoğunun ahşabın içinde çözülmesine yardımcı olur, bu da kağıdın temelini oluşturan nispeten saf selüloz bırakır. Ayrıca kostik (sodyum hidroksit) kağıt geri dönüşüm işleminde, kağıdın liflerin tekrar kullanılması için kağıt liflerinden ayrılması için kullanılır. Sodyum hidroksit ayrıca, dolap ve mobilya gibi ahşap ürünler ve ahşap ağartma ve temizlik için hammaddeleri rafine etmek için de kullanılır. Kağıt sektöründe; yapıştırıcı olarak, ısıyla yapılan matbaa baskılarında ve gazete kağıdında kullanılır. Kağıt ve kağıt hamurunun yapımındaki olmazsa olmazlardan biridir.

Alüminyum Cevheri ışleminde Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

Kostik (Sodyum Hidroksit), doğal olarak oluşan minerallerden alüminayı çıkarmak için kullanılır. Alümina alüminyum ve folyo, teneke, mutfak eşyaları, bira fıçıları ve uçak parçaları da dahil olmak üzere çeşitli ürünleri yapmak için kullanılır. Alüminyum ayrıca bina ve inşaatta, alüminyum bina cepheleri ve pencere çerçeveleri sağlayan malzemelerde kullanılır.

Endüstriyel ımalatlarda Kostik (Sodyum Hidroksit) Kullanımı

kostik nerede kullanilir

Kostik (sodyum hidroksit) diğer birçok endüstriyel ve imalat işleminde kullanılır. Suni ipek, epoksi reçine, spandeks, boya, patlayıcı, cam ve seramik imalatında kullanılır. Tekstil endüstrisinde boya yapmak,, çamaşır yıkama ve ağartma, pamuklu kumaş işlemek,metal temizleme ve işleme, elektrokaplama ,oksit kaplama, ve elektrolitik özütleme işlemleri gibi bir dizi geniş alanlarda kullanılır Kimyasal madde üretiminde; sodyum aluminat, sodyum siyanür, silikat, polikarbonat, titan oksit ve zeolit üretiminde kullanılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular:

                                 

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul