kostik

Gider Nasıl Açılır

Sodyum hidroksit yani diğer bir değişle kostik günlük hayatta en çok kullandığımız kimyasallardandır. Özellikle organik kirliliklerin giderilmesinde çok etkili bir malzeme olduğu için özellikle lavabo ve gider tıkanıklıklarının açılmasında sıklıkla başvurulan bir çözüm aracıdır.
Bununla birlikte bir çok temizlik maddesinde bulunduğunu da belirtmek gerekir. Özellikle sabun denilince akla kostik gelmektedir. Sabunun kirleri temizlemesini sağlayan etken maddesi kostiktir.

gider nasil açılır

Kostik çok iyi bir yağ çözücü olmasından dolayı mutfaklardan bilinçsizce lavabolara dökülen yemek artıkları ve kızartma yağları ve benzer yağsı organik kirler zamanla lavabo giderlerini tıkamakta ve gider boruları işlevini göremez hale gelip tamamen tıkanmaktadır. Özellikle bu tür tıkanmalar yüksek katlı binaların alt katlarında yoğunlaşmakta ve daha ziyade alt katta oturan apartman sakinlerini muzdarip etmektedir. Bu demek değildir ki üst katlarda oturanların giderleri tıkanmaz. Bilinçsiz kullanımlarda her katta tıkanıklıklar oluşabilmektedir. Ama alt katlardaki tıkanıklıklarda pis su (kanalizasyon ve mutfak giderlerinin suyu) geri tepme yaptığından bazen evin içine pis su dolması problemi ile karşılaşılmaktadır. Özellikle zamansız karşılaşılan bu problemler bazen çok can sıkıcı olmaktadır. (Gece yarısında, tatildeyken,bayramlarda vs..) Kimsenin istemeyeceği bu durumla karşılaşmamak için yanık yağları ve yemek artıklarını, kağıt peçete, vb. maddeleri mutfak ve banyo giderlere atmamak gerekmektedir. Eğer mutfaktaki lavabonun gideri tıkanmışsa bunu kostikle açmak mümkündür. Kostik iyi bir gider açıcı kimyasaldır. Kostikle çalışmadan önce koruyucu tedbirlerinizi alın. Kostik tozu, buharı ve bizatiği kendisi el,yüz,cilt ve göz gibi organlara zarar verdiği gibi ,buharı tozu da solunum sistemi için zararlı bir maddedir. Özellikle gözünüzü sıçramalara karşı koruyun.

 • Elinize bir plastik eldiven takın. Maske ve varsa koruyucu bir gözlük takın. Ortam pencerelerini açarak kostik dumanından ,buharında etkilenmemeye çalışın.
 • Bir miktar (500ml- 1000ml arasında demlikte kaynamış sıcak su hazırlayın.
 • Payet kostik yada boncuk kostik maddelerinden birini kullanarak 100gr-200gr arasında lavabonun ağız kısmına dökün. Üzerine önceden hazırlamış olduğunuz sıcak suyu hafif bir şekilde ağır ağır kostiğin üzerine dökün. Kostik ısınacak ve erimeye başlayacaktır. Tüm kostik eriyinceye kadar bu işleme devam edin. Bu esnada fokurdama ve sıçrama oluştuğunu göreceksiniz. Keskin bir buhar ortaya çıkacaktır. Buharı solumamaya özen gösterin.
 • Kostik eridikten sonra 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra lavaboya soğuk su döküp tıkalı giderin açılıp açılmadığını kontrol edin. Eğer tıkanıklık devam ediyor işlemi bir kez daha tekrar edin.
 • Bu yöntemle kanalizasyon ve mutfak giderlerinde tıkanmaya neden olan organik (yağ,yemek artığı ,vs.) kirler temizlenir. Özellikle kanalizasyonlarda tıkanmalara sebep olan inşaat artıkları, beton kırıntıları vs organik olmayan maddeler kostikle temizlenmez.
  Burada verilen bilgiler tecrübeli ve kostik konusunda malzeme bilgisine sahip olan kişilere yönelik olup kesinlikle daha öncesinde kostikle çalışmadıysanız tecrübeli bir tesisat uzmanından yardım almalısınız. Bilgiler tavsiye niteliğinde olmayıp oluşabilecek her türlü kazalardan kullanıcı mesuldür.

  flag_en  flag_tr 
  Adres & Mesai

  Mescit Mahallesi
  Demokrasi Caddesi
  Birmes Sanayi Sitesi
  A6 Blok No. 13
  Orhanlı - Tuzla - İstanbul